سفیر هراز/ شهید سید مرتضی آوینی در یکی از جمله‌های زیبایش گفته است: پندار ما این است که شهدا رفته اند و ما مانده ایم، اما حقیقت آنست که شهدا مانده اند و زمانه ما را با خود برده است.

برای اینکه در این زمانه ای که قرار است ما را ببرد، دست خالی نباشیم گفتیم بیاییم تلاش کنیم تا درسی از شهدایمان یاد بگیریم، حتی به اندازه خواندن وصیت نامه‌هایشان هم که شده باید تلاش کرد و تاثیر گرفت.

                                                      

"پاسدار شهید همت الله متو"

همت الله متو معرفی شهدای 6 بهمن آمل / شهید همت الله متو

 

نام: همت الله

نام خانوادگی: متو

محل تولد: روستای قلعه کش شهرستان آمل

سال تولد: ۱۳۳۹

نام پدر: قنبر علی

وضعیت تاهل: مجرد

سال شهادت: ۱۳۶۰

محل شهادت: آمل

زندگی نامه پاسدار شهید همت الله متو

 

شهید به سال ۱۳۳۹ در روستای قلعه کش در خانواده ای محروم و مذهبی دیده به جهان گشود.

در سن ۷ سالگی به دبستان دولتی امیر قلعه کش راه یافت و در سال ۱۳۵۹ موفق به اخذ دیپلم در رشته ریاضی و فیزیک گردید.

در زمان اوج گیری مبارزات مردم علیه رژیم خود کامه شاه در زمینه پخش نوار و کتاب فعالیت چشم گیری داشت.

شهید همت الله متو به همراه دیگر دوستانش کتابخانه سجادیه قلعه کش را تشکیل دادند و با پیروزی انقلاب اسلامی‌و سرنگونی بساط کفر، شهید وارد کمیته انقلاب اسلامی‌محل خود شد و در این زمینه فعالیتهای زیادی نمود.

او بعد از فرمان تاریخی حضرت امام خمینی مبنی بر تشکیل ارتش بیست میلیونی، به تشکیل و سازماندهی بسیج در محله اش اقدام می‌نماید.

پس از چندی همراه با تعدادی دیگر از جوانان مسلمان روستایشان، گروهی به عضویت در سپاه آمل اقدام می‌کنند.

از دیگر فعالیت‌های او می‌توان شرکت در درگیری‌های گنبد و مبارزه علیه ضد انقلاب در کردستان را نام برد.

با شروع جنگ تحمیلی صدام علیه جمهوری اسلامی‌ایران عازم غرب کشور شد و به مدت دو ماه در آنجا مشغول پیکار با نوکران چشم و گوش بسته آمریکا بود.

پس از بازگشت از جبهه و در شب حمله ضد انقلاب به شهر آمل شرکت فعالانه داشت تا سرانجام در ساعت ۳ بعد از ظهر روز سه شنبه ۶ بهمن سال ۱۳۶۰در حین درگیری با خلقی‌های از خلق بریده به دیدار حق شتافت و در صف شهدای انقلاب اسلامی‌به کاروان حسین پیوست.

وصیت نامه پاسدار شهید همت الله متو

 

بسم الله الرحمن الرحیم

و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون.

گمان نکنید آنهایی که در راه خدا کشته شدند مرده اند بلکه آنان زنده اند و نزد پروردگارشان روزی می‌خورند.                                                                                                              ( قرآن کریم)

اینجانب همت الله متو فرزند قنبر علی ساکن روستای باغبانکلا قلعه کش می‌باشم . در دوران کودکی همیشه در فکر این بودم که چه کسی این جهان پر عظمت و پر پیچ و خم را با نظم خاصی آفریده. بعد از جستجو و تحقیقات به وجود خدا پی بردم. بعد از مطالعه در مورد مبارزات و جانبازی سربازان صدر اسلام ، عاشق شهادت شدم، از طرف دیگر، از زندگی حیوانی و مادی بیزار شدم ، زیرا افرادی که طرز تفکرشان چنین باشد فقط در فکر شکم و پر شدن آن بوده، دست به کشتار هزاران تن از افراد بیگناه می‌زنند.

از جمله در فلسطین – لبنان –افغانستان. چنین افرادی هدف مشخصی نداشته و در نتیجه سر در گم و دیوانه وار زندگی می‌کنند. بدین ترتیب اسلام را به عنوان عالیترین مکتب و بخاطر همین از خداوند تبارک و تعالی خواستارم ، تا سر حد جانم، به اسلام وفادار بمانم.

 

اما امروز توجه زیادی به انقلاب و رهبر انقلاب باید داشته باشیم ، زیرا این رهبر نائب بر حق امام زمان است. شخصی است عظیم که زبان از بیان آن و قلمم قدرت نوشتن آنرا ندارد تا در مورد ایشان چیزی بگویم یا چیزی بنویسم. ولی همین قدر در مورد ایشان اشاره می‌کنم که هدف امام جز اسلام و پیاده شدن قوانین اسلام چیز دیگری نیست . قدر امام را بدانید حتی اگر به قیمت جان شما تمام بشود . دست از امام بر ندارید و حرف او را از دل و جان پذیرا باشید . نصیحت دیگرم این است که همیشه قرآن بخوانید خوب فکر کنید که منظور از گفته‌های مردم چیست و دیگران را هم در همین امر خیر تشویق کنید . مسئله دیگر اینکه هیچ لحظه ای امر به معروف و نهی از منکر را فراموش نکنید . و مسئله دیگر مسئله منافقین که تازگی ندارد . منافقین از صدر اسلام هم بوده اند و امروز هم هستند . نسبت به آنها هیچ رحمی‌نباید کرد و با قاطعیت تمام با آنها برخورد کنید . من همیشه منتظر کاروانی بودم که به سوی الله می‌رود ، تا این کاروان مرا هم با خود ببرد

.

پدرم ، هر چند می‌دانم که بزرگ کردن یک فرزند مشکل است و از بزرگ کردن یک فرزند امید داری تا بهره ای ببری ولی چه بهره ای بهتر از اینکه فرزندی را بزرگ کنی و در راه خدا ببخشی ، که این باعث افتخار هر پدری باید باشد تا فرزند خودش را در چنین مسیری بفرستد . پدرم ، در این زمان از طرف خداوند مورد امتحان قرار گرفتیم تا اینکه ، چقدر به اسلام توجه داریم . صد آفرین بر شما که با این همه کاری که دارید فرزند خودت را به جبهه حق فرستادی . اگر شهید شدم مجلسی که بر پا می‌کنید خیلی ساده باشد . دیگر اینکه اگر اشتباهی و گناهی نسبت به شما انجام داده ام در راه خدا مرا ببخشید

.

مادر عزیزم ، این را می‌دانم که بزرگ کردن یک فرزند خیلی برای مادر زحمت دارد . هر مادری امید دارد تا از فزرند خود بهره ای ببرد ، اما مادر تو چه استفاده ای بهتر از بزرگ کردن یک فرزند و بخشیدن در راه خدا داری . مادرم شما مسئولیت زیادی دارید و آن اینکه افرادی را باید

 

بزرگ و تربیت کنید که مورد قبول اسلام باشد نه اینکه افرادی که بر علیه اسلام دست بزند . از شهید شدن فرزند خود ناراحت نباشید باید حتی بعد از شهید شدن هم در بین مردم بدون گریه صحبت بکنی ، که این خود باعث تقویت روحیه مردم می‌شود . دیگر اینکه اگر نسبت به شما اشتباهی کردم مرا به خاطر خدا ببخشید . شما مواظب برادرانم و خواهرانم باشید ، تا راه خیر و راه اسلام را انتخاب کنند .

پاسدار انقلاب اسلامی

همت الله متو
موضوع :
خاطرات ,  وصیت نامه ها ,  نقل شده ها ,  آشنایی با شهدا ,